loading

Ładowanie...

Nowe wieści przewodnickie

Dla wypromowania przewodnictwa tatrzańskiego oraz przybliżenia szerszej publiczności poezji i  prozy tatrzańskiej, w szranki 66 Ogólnopolskiego Konkursu  Recytatorskiego stanął kol. Stanisław Apostoł, przewodnik tatrzański, a zarazem członek Zarządu Oddziału Tatrzańskiego PTTK w Zakopanem. Nasz reprezentant wygrał eliminacje rejonowe w Nowym Sączu, a następnie eliminacje wojewódzkie na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i jako jedyny reprezentant Małopolski (w kategorii dorosłych) bronił będzie honoru Regionu w  turnieju finałowym, który odbędzie się w dniach 24-26 czerwca w Ostrołęce.

– Do konkursu przygotowałem dwa typowo ”przewodnickie” utwory – wyjaśnia nasz kolega recytator. – Na początek mówię fragment prozy Andrzeja Struga „Zakopanoptikon czyli kronika czterdziestu deszczowych dni w Zakopanem”, przywołujący w nieco satyrycznym świetle, kultową postać Mariusza Zaruskiego. Potem – wiersz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej „Z gór”. Dlaczego wybrałem ten utwór? Może dlatego, że podobnie, jak Autorka – „znam Ducha Gór Wysokich, co mieszka w goryczce, a przez Zawrat potrafi przeskoczyć o tyczce”.

Zapytany o motywację, kolega Staszek Apostoł odpowiada zaskakująco: – Wycieczek teraz mało, a do kogoś o Górach mówić trzeba. Słuchali mnie w Nowym Sączu, słuchali w Krakowie, niech posłuchają teraz w Ostrołęce.

Trzymamy kciuki i czekamy na wieści z wielkiego finału!

Udostępnij