loading

Ładowanie...

Opłatek przewodników tatrzańskich na Olczy

Opłatek przewodników tatrzańskich na Olczy.

 

W niedzielę 13 stycznia, przewodnicy tatrzańscy i ludzie gór związani z naszym środowiskiem, spotkali się na tradycyjnym spotkaniu opłatkowym na Olczy u Księdza Jerzego Grzyba CM, Proboszcza Parafii Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik, Kapelana Przewodników Tatrzańskich.

Przed spotkaniem, na cmentarzu w Gliczarowie Górnym, przewodnicy złożyli wiązankę kwiatów, zapalili znicze i modlili się przy grobie Księdza Szczepana Gacka, wieloletniego Kapelana Przewodników Tatrzańskich.

Następnie o godzinie 18-tej uczestniczyliśmy w Nabożeństwie Eucharystycznym w Sanktuarium, a o 18,30 we Mszy Świętej, odprawionej w intencji przewodników tatrzańskich i ich rodzin. Msza odprawiana przy pięknie, świątecznie przystrojonym ołtarzu, z piękną około 10-metrową choinką, transmitowana była przez Radio Alex i chorzy przewodnicy, którzy nie mogli przybyć do kościoła mogli w niej uczestniczyć, słuchając transmisji w domu.

Potem spotkaliśmy się w Domu Rekolekcyjnym, łamiąc się opłatkiem, składając sobie życzenia i śpiewając kolędy. Był też czas na wspomnienia i omówienie planów na przyszłość. W tym roku w dniach 8 – 10 marca przewodnicy tatrzańscy organizują XXXV Ogólnopolską Pielgrzymkę Przewodników Turystycznych na Jasną Górę do Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski. Jest to dla nas duży zaszczyt ale także duża odpowiedzialność i bardzo dużo pracy związanej z organizacją tej Pielgrzymki. W 2007 roku byliśmy organizatorami XXIII Pielgrzymki i nasze starania i praca zostały wtedy bardzo wysoko ocenione. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Corocznie na tę Pielgrzymkę przyjeżdża około 1000-1200 uczestników. Pielgrzymujemy tam,       bo mamy za co Matce Bożej dziękować, przepraszać i prosić. Tradycyjnie też, tak jak dotychczasowi organizatorzy, będziemy promować turystycznie nasz region, dobre zmiany i osiągniecia lokalnych władz i mieszkańców Podhala.

 

 

Maciej Bętkowski

Zdjęcia Stanisław Tatar

Udostępnij