loading

Ładowanie...

Sprawozdanie z wycieczki krajoznawczej w Beskid Niski

W dniu 16 kwietnia 2016 roku przy pięknej, słonecznej pogodzie i lekkim wietrzyku odbyła się II część wycieczki krajoznawczo-autokarowej w rejon Beskidu Niskiego, w której udział wzięło 44 członków Oddziału Tatrzańskiego PTTK w Zakopanem.

W Nowym Sączu spotkaliśmy się jak poprzednio z przewodnikiem beskidzkim Kol. Wiesławem Piprkiem.

Na trasie wycieczki zwiedziliśmy oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie – Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy : oglądnęliśmy film z prac archeologicznych wielkiego centrum kulturowego z początków epoki brązu i wystawę wykopalisk, park archeologiczny oraz rekonstrukcję grodziska.

W Żarnowcu zwiedziliśmy Muzeum Marii Konopnickiej – dworek, który otrzymała jako dar narodowy w 1903 roku z okazji swojego jubileuszu 25-lecia pracy pisarskiej.

Poetka podróżująca od 20 lat po Europie, marzyła o własnym domu i wyrażała tęsknotę „za choćby jednym własnym drzewem”. Dlatego podjęto myśl zakupienia poetce na dar narodowy małej posiadłości złożonej z kawałka ziemi i domu. Dar narodowy był najwyższym wyróżnieniem dla pisarza w czasach zaborów. W historii Polski tylko Henryka Sienkiewicza i Marię Konopnicką spotkał taki zaszczyt.

W Bóbrce zwiedziliśmy Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza – wynalazcy lampy naftowej.

Po drodze wstąpiliśmy do Uzdrowiska w Iwoniczu na degustację wód mineralnych.

W drodze powrotnej z powodu braku czasu przejeżdżając przez miejscowość Dukla z okien autokaru podziwialiśmy budynek Sanktuarium Św. Jana z Dukli.

Na trasie zachwycaliśmy się też wiosną w rozkwicie – widzieliśmy mnóstwo kwitnących na różowo i biało drzewek magnolii i żółtych krzaków forsycji.

Wszyscy uczestnicy wycieczki zadowoleni ze zrealizowanego programu szczęśliwie powrócili do domu w godzinach wieczornych.

 

W planach mamy szczegółowe zwiedzanie Krosna wraz z hutą szkła i okolic w przyszłym roku.

Czekamy na inne ciekawe propozycje wycieczek i zachęcamy do udziału w nich.

Wycieczka PTTK Beskid Niski 077

W Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

W Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

Iwonicz Zdrój.

Iwonicz Zdrój.

Wycieczka PTTK Beskid Niski 132

fot. Jerzy Czerski oglądaj dalej…

Udostępnij