loading

Ładowanie...

W dniach 20-21 luty 2021 odbyło się pilotażowe szkolenie zimowe dla przewodników tatrzańskich

W dniach 20-21 luty 2021 odbyło się pilotażowe szkolenie Zimowe dla przewodników tatrzańskich zrzeszonych w Kołach Przewodników Tatrzańskich PTTK w Zakopanem, zorganizowane przez Oddział Tatrzański PTTK.

Było ono dobrą okazją, do udoskonalenia metod i patentów wykorzystywanych w trakcie poruszania się zimą w terenie górskim, oraz technik linowych stosowanych w turystyce zimowej.

 

W pierwszym dniu udało się zrealizować bardzo bogaty program obejmujący m.in. zasady bezpieczeństwa, ABC lawinowe, poruszanie się przy pomocy raków i czekana, budowa kotwic śnieżnych, zasady asekuracji linowej, wreszcie sposoby wycofywania się z możliwością odzyskiwania sprzętu. Szlifowano również metody hamowania czekanem w różnych pozycjach, wraz z łapaniem czekana w trakcie jazdy. Na koniec omówiono technikę oraz zasady budowy kopca śnieżnego.

 

Drugiego dnia, poruszono tematykę asekuracji w trakcie pokonywania lodowca, wraz z technikami autoratowniczymi w wypadku wpadnięcia członka zespołu do szczeliny.
Można było tu przećwiczyć sposoby partnerskiego wiązania się liną w zespołach o różnej wielkości oraz budowę kotwic śnieżnych i układów do wyciągania. Nie obyło się również bez omówienia zasad podchodzenia na linach przy pomocy reepów, taśm lub reverso, oraz budowy układów do wyciągania za pomocą bloczków i węzłów zaciskowych.

W trakcie całego szkolenia pozostawiono również miejsce na wymianę opinii i doświadczeń z dziedziny zimowych aktywności górskich.

 

Sławomir Heteniak

Instruktor TJ PZA

 

Udostępnij