loading

Ładowanie...

Relacja z wycieczki „Do źródeł Wisły” w dniu 19 maja 2024 roku

W dniu 19 maja 2024 odbyła się wycieczka nazwana „Do źródeł Wisły”.

Grupa zdobywająca Baranią Górę w ilości 18 osób ruszyła z Kamesznicy Górnej w niezłych jeszcze warunkach atmosferycznych. Po dotarciu do schroniska PTTK na Polanie Przysłop, część uczestników wycieczki zwiedziła ciekawe muzeum Historii Turystyki Górskiej, mieszczące się po pohabsburskim budynku gospodarczym.

Po odpoczynku, w zmienionych już warunkach ( zaczął padać deszcz), ruszyliśmy dalej i wkrótce osiągnęliśmy szczyt Baraniej Góry.

Z przyczyn pogodowych panorama nie była zbyt rozległa, a wieża widokowa z powodów technicznych nie była dostępna. Po bardzo krótkiej przerwie na zrobienie zdjęć, grupa zaczęła schodzić, najpierw wspólnym szlakiem, następnie skierowała się w stronę Wisły. Po drodze pogoda się zmieniła, wyszło słońce, dlatego mogliśmy podziwiać urokliwe kaskady na potoku Biała Wisełka. Kaskady te nazwane zostały Kaskadami Rodła. I tak idąc kilka kilometrów wzdłuż Białej Wisełki, nad którą wznosiły się skały fliszu karpackiego dotarliśmy do celu, czyli dzielnicy Wisły -Czarne. Grupa zwiedzająca samo miasto, również zrealizowała swój plan, docierając do miejscowych skoczni narciarskich ale przede wszystkim do Pałacyku Prezydenckiego.

Na koniec zatrzymaliśmy się jeszcze na zaporze, gdzie gromadzona jest woda z obydwu Wisełek, bo tam właśnie Biała Wisełka łączy się z Czarną. Niewiele poniżej, po połączeniu się jeszcze z potokiem Malinka, staje się Wisłą.

Tekst: Zbigniew Gabryś

Foto: Ewa Zwijacz

Udostępnij