loading

Ładowanie...

Sprawozdanie z wycieczki na Słowację – zwiedzanie Lodowej Katedry Notre-Dame na Hrebienoku

W dniu 19 stycznia 2020 roku odbył się już po raz drugi wyjazd członków  i sympatyków Oddziału „Tatrzańskiego” PTTK w Zakopanem na Słowację połączony ze zwiedzaniem Tatrzańskiej Świątyni Lodowej, w którym udział wzięło 47 osób.

Wycieczkę prowadził Kol. Marek Nodzyński V-ce Prezes Oddziału.

Z Zakopanego wyjechaliśmy o godzinie 8-mej zmierzając do granicy polsko-słowackiej w Jurgowie, dalej trasą przez Tatrzańską Łomnicę do Starego Smokowca. Pogoda po południowej stronie Tatr nam sprzyjała – czasem przeświecało słońce i odsłaniały się piękne widoki na ośnieżone Tatry.

Część osób skorzystała z kolejki terenowej na Hrebienok, część wyszła pieszo, niektórzy dotarli nawet do Bilikowej Chaty i wodospadów Zimnej Wody.

Już po raz szósty powstaje kolejna budowla lodowa, w tym czasie też powstają piękne rzeźby plenerowe z lodu, tworzone przez rzeźbiarzy z wielu krajów świata, którym mogliśmy się przyglądać (min. ze Słowacji,  Polski, Japonii czy Mongolii).

Tegorocznym tematem przewodnim okazałej świątyni lodowej jest Katedra Notre-Dame w Paryżu, Słowacy do budowy tego arcydzieła wykorzystali aż 225 ton lodu sprowadzonego z firmy z Wrocławia. Przy jego tworzeniu wzięło udział 18 rzeźbiarzy z Litwy, Niemiec, Polski, Czech i Słowacji.

 

Zdjęcia:

Weronika Nodzyńska i Wojciech Styrczula

Udostępnij