Zarząd Oddziału Tatrzańskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Zakopanem ogłasza kurs dla kandydatów na przewodników tatrzańskich klasy III.
REGULAMIN KURSU
DLA KANDYDATÓW NA PRZEWODNIKÓW TATRZAŃSKICH
2023-2024
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Kurs dla kandydatów na przewodników tatrzańskich (dalej zwany kursem) jest organizowany przez Zarząd Oddziału Tatrzańskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Zakopanem (dalej zwany ZO PTTK), w oparciu o Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 30 VI 2014 roku w sprawie nabywania uprawnień przewodnika górskiego.
- Zakres kursu obejmuje wykłady oraz szkolenie praktyczne w terenie i opiera się na szczegółowym programie szkolenia kandydatów na przewodników tatrzańskich zawartym w Zarządzeniu załącznik nr 4 w/w Rozporządzenia.
- Nad realizacją i prawidłowym przebiegiem szkolenia czuwa kierownik kursu zatwierdzony przez Marszałka Województwa Małopolskiego i ZO PTTK.
KWALIFIKACJE KANDYDACKIE
- Podania o przyjęcie na kurs wraz z opisem własnej działalności górskiej oraz oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych (oświadczenie dostępne w biurze oddziału) należy składać w biurze Oddziału Tatrzańskiego PTTK w Zakopanem przy ulicy Krupówki 12 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 12:00 do dnia poprzedzającego sprawdzian kwalifikacyjny.
- Warunkiem przyjęcia na kurs jest przynależność do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK).
- Przed rozpoczęciem kursu wszyscy kandydaci są zobowiązani do przedłożenia kserokopii dokumentu zaświadczającego co najmniej ukończenie kursu wspinaczki skalnej przeprowadzonego przez uprawnionego instruktora Polskiego Związku Alpinizmu.
- Sprawdzian kondycji kandydatów oraz ogólnej wiedzy o Tatrach i Podtatrzu odbędzie się w miesiącu październiku 2022 roku. Dokładny termin zostanie podany na stronie zakopanepttk.pl oraz na tablicy informacyjnej przed budynkiem Dworca Tatrzańskiego.
- Sprawdzian kondycyjny odbędzie się na trasie Kuźnice – Hala Gąsienicowa (schronisko Murowaniec). Limit czasu dopuszczający do rozmowy kwalifikacyjnej wynosi 60 minut plus wiek (przeliczony na minuty) jednak nie może przekroczyć łącznie 100 minut (1 godzina 40 minut).
- Informacje o wyniku kwalifikacji na kurs będą dostępne w Oddziale Tatrzańskim PTTK przy ul. Krupówki 12 od dnia 3 listopada 2022 roku.
PRZEBIEG KURSU
- Kandydaci przyjęci na kurs są zobowiązani do złożenia w wyznaczonym terminie odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do uprawiania zawodu przewodnika tatrzańskiego.
- Kandydaci przyjęci na kurs są zobowiązani do terminowego wpłacania opłat za kurs w całości lub w wyznaczonych ratach. Nie dopełnienie tego obowiązku powoduje skreślenie z listy uczestników kursu. Nie ma możliwości zwrotu wpłaconych pieniędzy. Jeżeli ktoś wpłaci pierwszą ratę i następne i po pewnym czasie zechce zrezygnować z kursu, nie otrzyma zwrotu pieniędzy. Wpłaty należy dokonywać na konto ZO PTTK w Zakopanem – 46 1240 5165 1111 0000 5226 1756.
- Kandydaci przyjęci na kurs zobowiązani są do złożenia oświadczenia, że będą uczestniczyć w zajęciach praktycznych kursu na własne ryzyko i odpowiedzialność. Zaleca się, by kandydat ubezpieczył się indywidualnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i dostarczył kserokopię polisy ubezpieczeniowej kierownikowi kursu.
- Uczestnicy kursu wybierają spośród siebie starostę i jego zastępcę, którzy reprezentują ogół kursantów.
- Obowiązkiem kursantów jest uczestnictwo w szkoleniu teoretycznym i praktycznym. w uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość usprawiedliwienia nieobecności na zajęciach.
- Obowiązkiem kierownika kursu jest opracowanie każdorazowo 1 – miesięcznego rozkładu zajęć, zadbanie o wykładowców i instruktorów oraz dopilnowanie, by zaplanowane zajęcia mogły się odbyć w wyznaczonym terminie.
- Kierownik kursu przygotowuje i dostarcza do ZO PTTK dokumentację merytoryczną oraz rachunki, które są następnie rozliczane przez ZO PTTK.
- Dokumentację kursu kierownik przechowuje w miejscu zgłoszonym we wniosku do Marszałka Województwa Małopolskiego.
- Wykłady na kursie, a także informacje przekazywane w terenie nie mogą być nagrywane, a następnie w jakikolwiek sposób kopiowane, przetwarzane i rozpowszechniane, chyba, że wykładowca lub instruktor wyrazi na to zgodę.
- Zajęcia na kursie trwają 20 miesięcy z przerwami na wakacje letnie i okresy świąteczne.
- W czasie trwania kursu będą przeprowadzane sprawdziany i testy z niektórych przedmiotów oraz egzaminy wewnętrzne. Pozytywne zaliczenie w/w sprawdzianów, testów i egzaminów będzie warunkiem ukończenia kursu i dopuszczenia do egzaminu państwowego.
W drugim roku trwania kursu uczestnicy mają obowiązek przeprowadzenia trzech wycieczek stażowych pod okiem wytypowanych przewodników (lista zostanie ogłoszona w 2024 roku na stronie www.zakopanepttk.pl ) .
- Po odbytym szkoleniu kierownik kursu w oparciu o dokumentację sporządza listę osób, które ukończyły kurs z wynikiem pozytywnym. Osoby te zostają dopuszczone do egzaminu państwowego.
EGZAMIN PAŃSTWOWY
- Egzamin państwowy na przewodnika tatrzańskiego III klasy przeprowadza Komisja Egzaminacyjna dla przewodników górskich – tatrzańskich, powołana przez Marszałka Województwa Małopolskiego.
- Egzamin państwowy jest przeprowadzany zgodnie z wytycznymi Rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 26 VI 2014 roku w sprawie nabywania uprawnień przewodnika górskiego oraz Regulaminu Komisji Egzaminacyjnej.
- Warunkiem nadania uprawnień przewodnika tatrzańskiego jest posiadanie co najmniej wykształcenia średniego. Do podania należy dołączyć kserokopię dokumentu poświadczającego posiadane wykształcenie.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Rozpoczęcie kursu dla osób, które się zakwalifikowały planowane jest na koniec marca 2023 roku.
- Informacja o wysokości opłaty za kurs zostanie podana w dniu egzaminu kandydackiego.
- Wszystkie sprawy nie zawarte w niniejszym regulaminie są rozpatrywane i rozstrzygane przez ZO PTTK poszerzony o kierownika kursu.
Do pobrania w formacie PDF: Regulamin kusrsu na przewodnika tatrzańskiego_2023
załacznik_nr_9c_Zgoda_na_przetwarzanie_danych_osobowych_’CV’